Alan Adı Arama


Domain kelimesinin karşılığı olarak alan adı olarak belirtilebilir. Alan adı arama aşamasına geldiğiniz zaman aslında adınızı bulmaya çalıştığınız söylenebilir. Ancak bunun da ötesinde kayıt yapmak istediğinizde bu kayıt işleminin kaç günde tamamlanacağını bilmeniz gerekir. Aynı şekilde kayıtlı olan ve bir şekilde elinize geçen domainlerin kime ait olduğunu da öğrenebilirsiniz. Alan adı kime ait diye merak ediyorsanız bu sorunun yanıtını bulmak kesinlikle kolaydır. Domain kaydı yaptıran herhangi bir kullanıcının alan adı kime ait diye araştırmanız gerekebilir.

Alan Adı AramaTescil etmek istediğiniz  ismi,  biri siz tescil etmeden etmiş ise, alan adı kontrol  ile kime ait olduğunu öğrenmek için  whois bilgilerine bakabilirsiniz. Domaini almış olan kişinin  telefon ve mail adresini görebilirsiniz. Bu isim önemli değilse aklınızdaki alternatif olan ismi alan adı arama işlemi ile yeniden sorgulama yapabilirsiniz. Alan adı arama aşamasından önce aslında bilinmesi gereken bu gibi bilgileri detaylandırmak daha önemlidir.Bu nedenle öncelikle bilinçli olmanız çok daha önemlidir. Alan adı kontrol gerçekleştirilen domain kayıtları, yalnızca bu sunucuların üzerinde isimle alakalı hakların ifade edilen süreyle satın alınmasını kapsamaktadır.

Sahip olmak istedikleri alan adı eğer başka bir kişiye ait olursa bu alan adı kime ait diye düşünerek detaylı bir araştırma içine girebilirler. Sizler de eğer bu kişilerden biriyseniz ve sahip olmak istediğiniz bir domain mevcutsa kesinlikle alan adı kontrol işlemini yapmanız gerekir. Bu sayede çok daha kısa sürede alan adı bulma aşamasını tamamlamış olursunuz.

Birden fazla alan adı arama işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız, toplu alan adı arama ile belirlemiş olduğunuz birden fazla ismi aratabilir, aralarından hangi ismin boşta olduğunu kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz.  Arama işlemi yaptığınız isimler arasında boşta olmayan alan adlarını seçme şansınız daha kolay hale gelir.

Alan adı bulma işlemi yaptığınız isimler boşta ise 1-10 yıl arasıda tescil etme hakkına sahipsiniz. 5 yıl süre ile tescil işlemi gerçekleştirmişseniz, 5 yıl boyunca isim hakkı sizde kalır. Süre uzatma işlemini 5 yıl süre zarfı sonunda yaparsınız.  Alan adınızı tescil ettiğiniz firmanız alan adı süreniz dolduğunda size bilgilendirici mail yollar.  Böylece site isminiz sizde kalmış olur.  Tekrardan alan adı kontrol işlemi yapma ihtiyacınız kalmaz.