Alan Adı Kayıt


İlk aşamada domain yani alan adı nedir ve nasıl çalışır gibi konulara değinmek gerekir. İnternet ortamında kullanılan alan adı yani domainler, IP yani internet protokol numaralarına ulaşabilmek amacıyla tercih edilen bir isimlendirme sisteminden ibarettir. İnternet ortamı aracılığıyla makineler birbirini IP denilen numaralar sayesinde bulabiliyor. Ancak öncesinde alan adı kayıt işlemlerinin yapılması gerekiyor elbette.

Alan Adı KayıtAlan adı kayıt işlemlerinizi gerçekleştirmek için ilk olarak alan adınıza karar vermeniz gerekmektedir. Karar verdiğiniz isiminiz, firmanız ve markanız ile bağlantılı olması gerekmektedir. Belirlemiş olduğunuz isminizi sorgulama işlemini yaparak, boşta olup olmama durumunu kontrol etmelisiniz. Eğer domaininiz boşta ise alan adı kayıt işlemlerinize başlayabilirsiniz.Sizler de isim kayıt işlemini gerçekleştirerek bu aşamayı tamamlayabilirsiniz.

İnternet protokol adreslerinin kullanılması ve hatırlanması zor olduğundan dolayı bunun yerine kullanımı kolay isimlendirme sistemi yani alan adı sistemi tercih edilmektedir. Alan adı kaydı işlemleri de bu anlamda ön plana çıkmıştır. Alan adı kaydı dışında uzantı tercihleri de bulunmaktadır. Örnek olarak; web adreslerinin sonuna getirilen ‘.tr’ gibi ülke kodu ifade edilebilir. İki harfli ülke kod listesine ulaşmak da oldukça kolaydır. Örnek olarak com, net, biz, top, xyz, blog, org, ve tv gibi bir çok uzantı bulunmaktadır. Alan adı kayıt işlemlerinizi gerçekleştirirken bu örnek uzantılar dahil bir çok uzantılardan birini tercih edebilirsiniz.Alan adı kayıt aşamasına geldiğinizde zaten bu seçimleri rahatlıkla yapabileceğinizi görebilirsiniz.

Sizler de isim kayıt işlemini gerçekleştireceğiniz zaman marka adınıza ya da çeşitli tercihlerinize göre bu seçimi yapabilirsiniz. Alan adı kaydı aşaması, aynı zamanda marka adınızı duyurmak ve akılda kalıcılığını artırmak için de tercih edilebilir.

Peki, alan adı kayıt işlemleri nasıl gerçekleştirilmektedir? Alan adı kayıt aşaması tam olarak bu noktada detaylanmaktadır. İnternet ortamında bir adrese erişmek istediğiniz zaman o bilgisayar, kendinde daha önceden tanımladığı alan adı sorgulama adreslerinden bu alan adına ait olan bilgileri sorgulamakta ve sonuç itibariyle IP adresi elde etmektedir. Bu sayede o adrese erişim sağlanmış olur. İsim kayıt aşaması da bu anlamda önem taşımaktadır aslında. Alan adı kaydı işleminizi yaparak tüm bu aşamaları tamamlayabilir ve sizler de rahatlıkla internet ortamında marka adınızı elde edebilirsiniz.