Alan Adı Nedir?

Alan adı NedirAlan adı, herhangi bir web sitesinin internet ortamındaki adını ve adresi alan adı olarak ifade edilir. Alan adı bulunmayan bir web sitesine, bir kullanıcı yalnızca İp adresi aracılığı ile erişim sağlayabilir.

Alan adı ne demek sorusuna cevap olarak bir örnek aracılığı ile cevap vermek gerekirse; sitenin alan adı www.domain-1.com'dur. Server veya sunucuların (bilgisayarların ) birbirlerini tanımasını sağlayan ve Ip adresi olarak ifade edilen numara sisteminin daha akılda kalıcı olmasını sağlayacak şekilde sadeleştirilmiş kelimelerden oluşan halidir. Alan adı nedir, sorusunun bir diğer cevabı ise domaindir.

Alan adı nedir sorusuna verilebilecek bir başka örnek ise; adres barına www.domain-1.org yazıldığında, kullanılmakta olan tarayıcı yazılmış olan alan adını ilk olarak bir IP adresine dönüştürür, sonraki adımda ise kullanıcıyı girmiş olduğu alan adının IP adresini barındıran bilgisayara yönlendirir. Sayısal bir sistemden meydana gelen IP adresini akılda tutarak erişilmek istenen web sitesine ulaşmak hiçte kolay olmayacağından kullanıcıların web sitelerini ziyaret edebilmelerini mümkün kılmak için daha akılda kalıcı bir niteliğe sahip olan alan adına ihtiyaç duyulur. Böylece alan adı nedir sorusuna cevap vermiş oluruz.

Alan Adı Ne Demek?

Alan adı ne demek konusunun anlaşılmasından sonra alan adı almak isteyen bir kullanıcı, bir internet sağlayıcısına gidebilir veya herhangi bir Web hosting şirketinden müşteri için bir alan adı kaydetmesi talep edilebilir. Alan adı aslında satın alınan bir hizmet değildir. Bir alan adı talebiniz olduğunda onu web hosting firmasından satın almazsınız sadece kiralarsınız. Bu nedenden dolayıdır ki bir alan adını en fazla 10 yıllığına olmak üzere alan adınızın süresini yenilemeniz gerekmektedir.

Alan adları 1-10 yıl arasında tescil edilebilir. Tescil ettiğiniz süreniz dolduğunda, süre uzatma işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Yenileme işlemini gerçekleştirmezseniz, isim hakkınız boşa düşer ve başkaları tarafından tescil etme hakkı doğar. Alan adı nedir sorusunun cevabının en iyi şekilde anlaşılmasının ardından Türkiye'nin ülke alan adı olan uzantılar bilgisi şu şekildedir; .com.tr, .net.tr ve benzeri alan adları .tr uzantısı alır.  Com, net, biz, org, info, tv, xyz gibi uzantılar gibi daha bir çok uzantı seçme şansına sahipsiniz.