Alan Adı Tescil

İnternette sadece bir kullanıcı olarak değil, aynı zamanda bir internet sitesi sahibi olmak veya şirketiniz, derneğiniz yada benzeri organizasyonların tanıtım ve reklamını yapmak daha doğrusu kurumsal kimliğinizi de internet üzerine taşımak istiyorsanız ilk yapmanız gereken işlem, domain  almaktır. Yani internet sitenizi kullanıcıların bulabilmesi için gerekli olan bir isim belirlemeniz ve bunu sizin adınıza kayıt ettirmeniz gerekmektedir. Belirleyeceğiniz bu isim sitenizin giriş kapısıdır. Tabi bu ismi belirlerken de alan adı sorgulama yaparak, almak istediğiniz alan isminin başkası tarafından tescil edilip edilmediğine bakmanız ve eğer tescil edilmemişse alan adı alma işlemini yapmanız gerekmektedir.

Bilindiği üzere her bilgisayar internete bağlanırken bir kimlik kullanır. Bu kimlikler internete bağlanan her bilgisayar için tanımlanan Internet Protocol (IP) numaraları ile belirlenmektedir. Normalde sitenizi ziyaret edecek kişilerin, sitenizin yayınlandığı bilgisayarın IP numarasını tarayıcılarına yazmaları halinde sitenize ulaşabileceklerdir. Fakat, IP numarasının akılda kalması zor olduğu için, IP numarası ile eşleştirilen Alan Adları kullanılarak hem daha kullanışlı bir sistem oluşturuluyor hem de sitenizin bulunması daha kolay gerçekleşiyor. Bunu ülkemizde kullanılan T.C kimlik numaraları gibi düşünebiliriz. Hepimizin bir kimlik numarası var fakat iletişimlerimizde ad ve soyad kullanırız.

Alan Adı Tescil

Web site adresinizi belirlerken Türkçe karakter kullanabilirsiniz. Önceleri alan adı tescil ederken kullanma imkanımız olmayan “ö,ç,ş,ı,ğ,ü”  harflerini, yeni nesil tarayıcıların desteklemeye başlaması ile birlikte artık kullanabiliyoruz. Ancak bu şekilde alan adı satın al yaptıktan sonra, sitemizi DNS sunucularına kayıt ederken ASCII karakterlerini kullanarak kayıt ettirmeliyiz. Bu işlem aslında IDN çevirici sayesinde çok basit bir işlem. IDN çeviriciye isminizi yazıyorsunuz ve çevir tuşuna bastığınızda program size sitenizin ASCII karşılığını anında veriyor. Sizde DNS sunucularına normalde isminizi yazdığınız yere idn çeviriciden almış olduğunuz bu kodları yazıyorsunuz.

Alan Adı Tescil ederken dikkat etmeniz gereken hususlardan biride uzantıdır. Bilindiği üzere internet de bir çok farklı uzantı ile karşılaşmaktayız. Bu uzantılar rastgele seçilen uzantılar değildir. Her birinin farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Uzantıların en çok tercih edilen .com uzantılarıdır.

Aşağıda en çok kullanılan uzantıları ve hangisinin hangi amaçla kullanıldığını yer almaktadır. Alan adı sorgulama, size uygun olarak seçtiğiniz uzantı için kullanılıp kullanılamayacağını öğrenebilirsiniz.

  • .com : İngilizce de " commercial" anlamına gelmektedir. Normalde ticari domain olarak üretilmiş olmasına rağmen günümüzde her tür site için kullanılmaya başlamıştır.
  • .net : İngilizcede ağ uzantısı anlamına gelen "network" kelimesinden kısaltılmıştır.
  • .org : "organization" kelimesinden gelen bu isim organizasyonlar için kullanılır.
  • .biz:  İş, ticaret anlamına gelen bu uzantı  "business"  kelimesinden kısaltılmıştır.
  • .info : Uzantısı bilgi anlamına gelmektedir. İngilizcede "information" kelimesinin kısaltılmışıdır.
  • .pro : Profesyonel anlamına gelmektedir. İngilizcede professional" kelimesinin kısaltılmışıdır.
  • .name : Gerçek isimler için bu uzantı kullanılmaktadır.
  • .edu : Eğitim kurumları için türetilmişdir. "education" kelimesinin kısaltılmışıdır.
  • .gov : Devlet kuruluşları için kullanılmaktadır. "government" kelimesinin kısaltılmışıdır.

Ayrıca coğrafi veya yerel domainler olarak bilinen ve ülkemizde .tr olarak kullanılan uzantıları içinde alan adı tescil işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkündür. Ancak bu türdeki bazı  alan adları tescil edilirken faaliyet alanına göre belge istenmektedir.

En az bir yıllık olmak üzere ücreti karşılığında alan adı tescil ettirilir. Bu sürenin sonunda eğer tescil süresini uzatmazsanız o isimdeki haklarınızı kaybedersiniz ve bir tescil ettirebilir. Yine alan adı satın alma işlemini yaptırdığınız firmanızı dilerseniz değiştirebilir, yada başka bir firmaya transfer edebilirsiniz. Bu ve benzeri konularda domain aldığınız veya alacağınız firmadaki danışmanlarınız size her yardımcı olacaktır.