Alan Adı Transferi


Bilindiği gibi bir internet sitesi sahibi olabilmeniz için internet sitenizin içeriğini oluşturan resimler, yazılar, videolar, oyunlar gibi materyalleri hazırlamadan önce internet sitenizin alt yapısını hazırlamanız gerekmektedir. Bunun içinde ilk yapmanız gereken işlemler arasında domaininizi tescil ettirmek yer alıyor. Tabii ki tescil için tescil ettirdiğiniz firmaya yıllık belli bir ücret ödemek zorundasınız. Sadece alan adınızı tescil ettirmek değil ayrıca internet sitenizi barındıracağınız bir de hosting firmasına ihtiyacınız bulunmaktadır.

Bir heyecanla internet sitesi açmaya karar verdiniz ve karşınıza çıkan ilk fırsatı değerlendirerek alelacele isim hakkınızı aldınız, fakat daha sonra tescil ettirdiğiniz firmanızın güvenilir olmadığını öğrendiniz veya aldığınız hizmetten memnun kalmadınız. Yada ödemiş olduğunuz ücretten daha uygun bir fiyata hizmet veren bir firma buldunuz. Veya farklı bir kişi üzerine tescil edilmiş olan bir domaini, satın alarak kendi çalıştığınız tescil firmasına transfer etmek istediniz. Bu ve benzeri durumlarda, kayıtlı olunan firmanın değiştirilerek başka bir firmaya geçirilmesine alan adı transferi denilmektedir.

Alan Adı Transferi

Alan adı transferi, domainin kayıtlı olduğu firma ile transfer edileceği firma arasında karşılıklı olarak yapılan işlemler sonucunda gerçekleşmektedir. Tabii bu arada isim sahibinin talebi ve yapması gereken birkaç basit işlemde bulunmaktadır. Transfer edilebilmesi için bazı şartlarında yerine gelmiş olması gerekmektedir. Aşağıda belirtilen koşullar sağlandığı taktirde alan adıtransferi yapabilirsiniz.

  1. Tescil ettirdiğiniz tarihten itibaren en az 60 gün geçmiş olması gerekmektedir. Eğer tescil tarihiniz henüz 60 günlük süreyi doldurmamışsa, transfer işlemin bu süre dolduktan sonra yapabilirsiniz.
  2. Tescilinizin bitiş tarihine 20 günden fazla süre kalmış olmalıdır. Bu bir koşul olmamakla birlikte transfer sürecinde her hangi bir sorun olması durumunda, süreç yeniden başlatılacağı için zamana ihtiyaç olabilir. Bu sırada da tescil sürenizin dolması durumunda isim hakkınızı kaybedebilir veya eski firmanız üzerinden tarihini uzatmak zorunda kalabilirsiniz.
  3. Kayıtlı olunan firmaya bir borcun söz konusu olmaması gerekir. Böyle bir durumda isim hakkının kayıtlı olduğu firma onay vermeyerek süreci tıkayabilir.
  4. İdari yetkili mail adresinin (Admin Contact) çalışır vaziyette olması gerekir.
  5. Transfer isteğinde bulunan kişinin üzerine tescil edilmiş olması gerekmektedir. Başkası adına alan adı transferi gerçekleştirilemez.
  6. Transferin gerçekleştirilebilmesi için domain statüsünün active durumda olması gerekir. Beklemede olması, kilitli olması ya da silinmesi süreci etkileyecek ve engelleyecek durumlardır.
  7. Alan adı transfer şifresine sahip olmanız yada eski kayıt firmanızdan öğrenmeniz gerekmektedir.

Eğer yukarıdaki koşulları sağlıyorsanız alan adı transferi yapabilirsiniz. Transfer işlemi başvurunuzdan itibaren genellikle 1-10 gün arasında gerçekleşecektir. Bu süre hem eski firmanıza, hem yeni firmanıza hem de yukarıdaki koşulların sağlanma durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Transfer başvurusu yaparken, eski kayıtlı olduğunuz firmanın kontrol paneline girerek alan adı transfer şifresini almanız ve yine aynı panelden domain transfer kilidini eğer kapalıysa açmanız gerekmektedir. Sonrasında transfer işlemi için başvurduğunuzda, yeni firmanız sizden transfer şifresini talep edecektir. Ayrıca bu işlemler ile ilgili yeni firmanızın ve eski firmanızın danışmanları size yardımcı olacaktır.