Alan Adı Yönlendirme


Alan adı yönlendirme,  sahip olduğunuz alan adınızın, sitenize giriş yapan ziyaretçilerini farklı bir web sitesine otomatik olarak yönlendirmenizi sağlar. Örnek verecek olursak, www.domain-1.com ve www.domain-2.com web sitelerine sahipsiniz. Alan Adı Yönlendirme ile www.domain-1.com domaininizi www.domain-2.com domainine yönlendirmeniz mümkündür.Alan Adı Yönlendirme

Bu işlemi basit olarak anlatmak gerekirse, bir odanın 2 tane kapısı olduğunu düşünürsek, 2 kapıdan da aynı odaya ulaşmış oluruz. www.domain-1.com adresine giriş yapan ziyaretçiler www.domain-2.com adresine yönlendirilecektir. Bu tür yönlendirme hizmetlerini firmalar ücretsiz olarak destek vermektedir.

Alan adı yönlendirme, genellikle bir web adresinin , diğer web adresine  yönlendirilmesi için kullanılan bir terimdir. Bu işlem sahip olduğunuz ayrı alan adları için farklı web siteleri oluşturmak yerine, tek biri üzerinde toplamanıza imkan verir.

Örneğin, şirketinize ait net, com, org gibi farklı uzantılarda web siteleriniz var. Kullandığınız web siteniz com uzantılı. Kullandığınız ana uzantı olan com adresine  diğer uzantıları alan adı yönlendirme işlemi yaparak hepsinin com adresinin açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu yapmış olduğunuz işlem sitenizi güçlendirme açısından artı kazandırır.

Web sitenizin isim değişikliği durumda da alan adı yönlendirme işleminden yaralanabilirsiniz. Web siteniz için yeni bir domain almak isteyebilir yada zorunda kalmış olabilirsiniz. Sahip olduğunuz ziyaretçileri kaybetmemek için alan adı yönlendirme yaparak, eski domain adresinizi yeni domain adresinize yönlendirebilirsiniz. Alan adı yönlendirme nasıl yapılır sorusunun cevabını bulmak için internet sitelerinden yardım alabileceğimiz gibi seo firmalarının yardımına da başvurabiliriz.

Alan adı yönlendirme nasıl yapılır işlemini açıkladıktan sonra alan adı yönlendirme işlemi ile en çok karıştırılan işlem olan DNS yönlendirme işlemini açıklamak gerekmektedir. DNS yönlendirme, sahip olduğunuz alan adını, satın aldığınız hosting´e ait DNS adresine yönlendirme işlemidir. Alan adı yönlendirme işlemine gerçekte sunucu değiştirme, hosting sağlayıcıyı değiştirme işlemleri olarak tanımlayabiliriz. Sahip olduğumuz alan adının hosting dns ayarlarını değiştirmek sureti ile yeni sunucumuzun dns ayarlarını web sitemize kayıt etmemiz, internet sitemizin alan adı dns numaralarını yeni sucumuzun dns ayarları olarak belirlememiz gerekmektedir. Alan adı yönlendirme ise bir web adresinin diğer bir web adresine yönlendirilmesi durumu için kullanılır.