Com Alan adı

www.

Alan adı web sitenizin ismidir. Kullanıcılar bu alan adını yani internet sitenizin adresini kullanmadan internet sitenize ulaşmasına imkânı yoktur. İnternet sitenizin adının Com Alan Adıyani alan adının her bir bölümü ayrı ayrı olarak adlandırılmaktadır. İnternet adresinin son bölümünde yazan com da internet sitesi adresinizin bir uzantısıdır. Alan adınızı tescil ettirirken com, net, biz, gibi uzantılardan herhangi birini tercih edebilirsiniz. Bu uzantılar dışında birçok uzantı mevcuttur. Günümüzde  binlerce alan adı tescil edilmektedir.   Com alan adı,  internet sitesi kurulurken diğer uzantılara göre en fazla tercih edilen uzantıdır. Com uzantısı İngilizce kelime olan Commercial kelimesinden gelmektedir. Commercial kelimesinin Türkçe karşılığı ise ticaridir.

Arama motoları com uzantısını daha değerli kabul etmektedir ve bu yüzden arama sonuçlarında genelde üst sıralarda çıkmaktadırlar. Web siteniz için diğer uzantıları da seçebilirsiniz fakat dünyada en çok tercih edilen ve popüler olan com alan adı uzantısını tercih etmeyi unutmayın.

Com alan adı almak istediğiniz firmanın sorgulama ekranından ismin boşta olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.  Eğer sorgulatmış olduğunuz isim boşta ise hemen com alan adı alma tescil işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Alan adı tescil etme süresi 1 ila 10 yıl arasındadır.  5 yıl süre ile tescil ettiğiniz domain, bu süre boyunca isim hakkı sizde kalmış olur. 5 yıl süre bitiminde isim hakkınız için yenileme işlemi gerçekleştirmeniz gerekir. Yenileme süresiniz dolduğunda com alan adı boşa düşer ve başkaları tarafından tescil edilme durumu ortaya çıkar ve isim hakkınızı kaybedersiniz. Aklınızda birden fazla com alan adı var ise toplu domain sorgulatma işlemi gerçekleştirebilirsiniz ve içlerinden hangisinin boş olduğunu görmeniz daha kolay hale gelmiş olur. 

Web sitelerin kullandığı uzantılar seo kriterleri arasında yer almaktadır bu yüzden seo kurallarına uygun site sahibi olmak isteyenler arama motorlarının önem vermiş olduğu com alan adı uzantısını tercih etmektedirler.  Sahip olduğunuz com alan adı uzantısı kaybını yaşamamak için tescil sürenizi daha uzun tutabilirsiniz ve yenileme süresi geldiğinde zaman kaybetmeden web sitenizin adresini yenilemelisiniz.