IDN Çevirici

İnternet kullanıcıları yakın zamanlara kadar Türkçe karakter içeren yani “ı,ş,ğ,ü,ö,ç” karakterlerini içeren internet sitesi ismi ile karşılaşamamaktaydı. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte Uluslararasılaştırılmış Alan Adları’nın (idn çevirici) yeni nesil tarayıcılar tarafından desteklenmesi sayesinde artık Türkçe karakterleri içeren internet siteleri ile karşılaşmaktayız. Eğer sizde bir internet sitesi açmayı düşünüyorsanız ve almak istediğiniz alan adı içerisinde Türkçe karakterler bulunuyorsa bu imkandan sizde faydalanarak dilediğiniz alan adını alabilirsiniz. Fakat aldığınız alan adını yani domaini DNS sunucularına kayıt etmek için domain idn çevirici ile ASCII koduna çevirerek, elde ettiğiniz bu kodları kullanmanız gerekmektedir.IDN Çevirici

Bilgisayar eğitimi almış kişiler bu idn çevirici işleminin gerekliliğinin bilincindedir fakat bilgisayar eğitimi almamış kişiler için biraz daha açmak gerekirse; Uluslararası standardın yakalanabilmesi için bilgisayarlarda ASCII teknolojisi ile oluşturulan alfabe kullanılmaktadır. Yani ister Türkçe karakterleri girin, isterseniz Çince veya Arapça karakterleri girin, girdiğiniz bu karakterler bilgisayar tarafından anında  ASCII kodlarına çevrilmekte ve DNS sunucuları bu kodları kullanarak internet sitesinin bulunduğu bilgisayara bağlanmaktadır.

idn Çevirici

Bu nedenle sizin Türkçe karakter kullanarak aldığınız alan adına, internet sitenize bağlanmak isteyen kişilerin ulaşabilmesi için DNS sunucularına ASCII karşılığı ile kayıt edilmesi gerekmektedir. Örneğin “burç” isimli bir alan adı aldınız. Burç kelimesinin ASCII alfabesindeki karşılığı   “xn--bur-4la”dir. Siz alan adınızı “burç” olarak tescil ettiriyorsunuz fakat DNS sunucularına kayıt ederken “xn--bur-4la” şeklinde kayıt ettirmeniz gerekmektedir. Bu sayede internet kullanıcıları da tarayıcılarına “burç” yazdıklarında, DNS sunucuları bu kelimeyi arka planda ASCII koduna çevirecek ve sizin internet sitenize bağlanabilecektir.

idn çevirici sayesinde ülkemizde Türkçe karakterler ile alan adı kaydının önü açıldığı için kişiler, kurumlar veya şirketler internet sitelerine alan adı alırken artık isimlerinden ödün vermek zorunda kalmamaktadır. Çok basit bir şekilde Türkçe karakter çevirici ile almak istedikleri alan adının ASCII karşılığını öğrenerek DNS kayıtlarını gerçekleştirebilmektedirler.

Ülkemizde kullanılabilen domain uzantıları, Türkçe karakterli domain uzantıları içinde aynı şekilde kullanılmaktadır. Türkçe uzantılı domain ücretleri ile diğer domain ücretleri arasında da hiçbir fark bulunmamaktadır. Türkçe karakter içeren domain yani alan adı alınırken yapılan işlemler diğer domainler için yapılan işlemlerle bire bir aynıdır. Türkçe karakterli alan adları için yapılan tek farklı işlem yukarıda bahsettiğimiz, alan adının DNS sunucularına kayıt edilirken ASCII kodları ile yapılmasıdır. Bu kodları öğrenmekte domain idn çevirici sayesinde çok kolay olduğu için ülkemizde uygulanmaya başlanması ile birlikte çok fazla sayıda tercih edilmeye başlanmıştır.

Sizde Türkçe karakter içeren bir internet sitesi açmak istiyorsanız, alan adınızı tescil ettirebilir ve Türkçe karakter çevirici ile ASCII kodunu öğrenerek DNS sunucularına bu kodları kullanarak sitenizi kayıt edebilirsiniz. Kullanıcıların internet sitenize bağlanırken bu kodları bilmesine gerek olmayıp, sadece internet sitenizin ismini kullanmaları yeterli olacaktır.