IP Sorgulama

IP NUMARANIZ

3.218.67.1

IP adresi internete bağlanan bir cihazın kimliği ve adresidir. İnternete bağlanan her cihaza internet servis sağlayıcısı tarafından, internette tanınması ve diğer bilgisayarlar ile iletişime geçebilmesi için bir ip adresi tanımlanır. Bu adres noktalar ile birbirinden ayrılan ve 4 bölümden oluşan 32 bitlik bir sayıdır. İnternette bağlandığınızda sizin bilgisayarınıza veya cihazınıza atanan ip adresinizi ip sorgulama ile rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

IP sorgulama sonucunda öğrendiğiniz ip adresiniz, eğer dinamik bir ip adresi kullanıyorsanız sabit kalmayacak ve her internete bağlandığınızda değişecektir. Bu konuyu biraz daha açarsak;

IP adresleri kendi arasında ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi Dinamik IP adresleridir. Ülkemizde internet servis sağlayıcıları genelde bu dinamik ip adreslerini kullanıcılarına atarlar. Dinamik ip adresleri, cihaz internete her bağlandığında yeniden tanımlanan değişken ip adresleridir. Bu nedenle bu tür ip adresi kullanan bilgisayarların ip sorgulama ile kontrol ettiğinizde ip adresinin bilgisayar internete her bağlandığında değiştiğini göreceksiniz.


ip Sorgulama

IP Sorgulamaİkinci tür ip adresleri ise Statik ip adresleridir. Statik ip adresleri sabittir ve bilgisayar her internete bağlandığında aynı kalır. İnternet sitelerinin ip adreslerinin sabit olması yani statik ip olması gerekmektedir. Çünkü alan adları bu ip adresi ile ilişkilendirilir ve kullanıcılar alan adını internet tarayıcısına yazdıklarında dns sunucuları kullanıcıyı bu ip adresine yönlendirir.

İnternet servis sağlayıcılar kullanıcılarına ister dinamik ip, isterse statik ip atayabilirler. İster statik sahibi olun, isterseniz de dinamik sahibi olun, kullanmış olduğunuz ip adresi ile ilgili kayıtlar internet servis sağlayıcınızda kayıt altına alınmaktadır.Yani ben dinamik kullanıyorum, o halde benim ip adresim sürekli değiştiğine göre internetteki hareketlerimden mesul değilim tarzı bir düşünce söz konusu değildir. Çünkü internet servis sağlayıcıları bir ip adresini o an için kullanan bilgisayara ait kayıtları tutmaktadır.

Bir internet sitesinin ip adresi olmasa bu siteye bağlanmanız mümkün olmayacaktı. Ayrıca ip sorgulama internet suçlarının takibinden, online satış ve pazarlamaya kadar çok çeşitli alanlarda yaygın olarak yararlanılan bir veridir. IP numarası ile kullanıcının bulunduğu ülkeyi, kenti, enlem ve boylamı ve ISS’yi (İnternet Servis Sağlayıcısı) belirlemek mümkündür. Ancak, ip kullanıcısına ait isim ve iletişim bilgileri sadece savcılık soruşturması ile öğrenilebilmektedir.

 

Ayrıca ip numarası sayesinde;

  • İnternet sayfası, ziyaretçinin ana dilinde gösterilmektedir.
  • İnternet kullanıcısı bulunduğu bölgeye göre sayfalara yönlendirilebilmektedir.
  • Şifre paylaşımları (özellikle oyunlarda farklı hesapların açılması) önlenmektedir.
  • Kredi kartı dolandırıcılığının önlenmesini sağlamaktadır.
  • İnternet sayfalarının ziyaretçi istatistikleri ve analizleri yapılabilmektedir.
  • Formlarda bulunduğu ülke ile ilgili bilgiler otomatik olarak getirilmektedir.
  • Reklamların bölgeye göre yönlendirilmesi sağlanmaktadır.
  • İnternette gezinmenizi, mesajlaşmanızı, e-postalarınızı alıp göndermenizi, resimlerinizi yayınlamanızı, müzik dinlemenizi daha doğrusu internette yaptığınız her şeyi sağlayan adresinizi ip sorgulama ile rahatlıkla öğrenebilirsiniz.