İsim Tescil


Web sitesi sahibi olmak günümüz şartlarında artık çok daha kolay hale geldi. Dünya üzerindeki milyonlarca web sitesi sahibi bu sitelerini kurarken birtakım ön araştırmalar yapmışlardır. Eğer siz de bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk iş hangi site adını kullanacağınızı belirlemelisiniz. Daha sonra ise belirlediğiniz site adının başkaları tarafından kullanılıp kullanılmadığını isim tescil sorgulama yaparak öğrenmelisiniz. Bunun için de isim tescil sorgulama işlemi yapmalısınız. İnternette bu konu hakkında hizmet veren birçok site bulunmaktadır. Bu sitelere girerek isim tescil sorgulama yapmak istediğiniz site adını yazabilirsiniz. Eğer daha önce bu adla bir site kurulmuşsa tamamı alan adlarıyla birlikte karşınıza çıkacaktır.

İsim sorgulama sitelerinin en kullanışlı tarafı ise girdiğiniz site ismi daha önce kullanılmış olsa dahi size alternatif seçenekler sunmalarıdır. Bu sayede isim ara işlemi İsim Tescilyapmanıza gerek kalmadan anında size uygun site ismini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda size özel fiyatlandırmalar da isim tescil işlemi sonunda karşınıza çıkmaktadır. Eğer o an almayı düşünürseniz kredi kartı bilgileriniz ile anında satın alabilirsiniz.

İsim belirlerken öncelikle ne tür bir web sitesi açacaksanız ona uygun  olmasına özen gösterin. Bulduğunuz ismin özgün olup olmadığı isim ara işleminden sonra ortaya çıkacaktır. Belirlediğiniz domain adını internetten isim tescili yaparak başkaları tarafından kullanılmasının önüne geçebilirsiniz. İsim sorgulama yapmak oldukça basittir.  İsim sorgulama  alanına seçtiğiniz bir domain adını girerek sizden önce isim tescili yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz. Yapacağınız isim tescil sorgulama işleminden sonra siteniz için farklı alternatifler de bulabilirsiniz. Eğer açmayı düşündüğünüz sitenin çok fazla ziyaret edilmesini istiyorsanız en çok bilindik alan adlarını kullanmanızda fayda var. Aklınızda birden fazla  web adresi adı var ise toplu domain arama işlemi gerçekleştirerek, kullanmak istediğiniz domainlerin hangilerinin boşta olduğunun kontrolünü daha kolay yapabilirsiniz.

Tescil işlemi gerçekleştirirken uzantı seçimi yapabilirsiniz, kullanmak istediğiniz domainizi farklı uzantılarda tescil edebilirsiniz. Örneğin com, org, net, biz, xyz gibi binlerce uzantı bulunmaktadır.  En çok kullanılan uzantılar com ve net’tir. Bu nedenle siz de sitenizin popülaritesinin artmasını hedefliyorsanız bu alan adlarını kullanmaya özen gösterin. Sitenizin adını isim tescili yaparak koruma altına alabilirsiniz. Bu sayede yaptırdığınız isim tescil işlemi sizi diğer korsan sitelerden koruyacaktır.