Jenerik Alan Adı


Alan adı, bir web sitesinin internet tarayıcısında aratılan ismi ve adresidir. Bu isim olmadan ziyaretçiler web sitesine  IP adresiyle ulaşabilir. Alan adının diğer kullanılan ismi domaindir. Jenerik alan adı nedir sorusuna gelmek gerekirse, jenerik alan adı, tescil edecek kişiler için oldukça kafa karıştırıcı bir konudur. Jenerik kelimesi kökeni İngilizce Generic’ten gelmektedir ve genel, cinse özgü anlamını taşımaktadır.

Jenerik alan adı hakkında internette sayısız bilgi bulunmaktadır ancak bu içeriklerde jenerik alan adı olmayan isimlerde bulunmakta yanlış bilgi verilmektedir. Bu yüzden jenerik olmayan bir site ismi için yüksek bir ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.  Örneğin; yemek tarifleri hakkında web sitesi açmak istiyorsunuz, almak istediğiniz alan adları yemek.com ve nefisyemek.com. yemek.com jenerik alan adı, nefisyemek.com değildir. Jenerik alan adı nedir denilince ilk akla gelen kısa ve akılda kalıcı olmasıdır. Her kısa ve akılda kalıcı olan alan adının jenerik olmadığı da bilinmelidir.

Jenerik Alan AdıJenerik Alan Adı Özellikleri Nedir?

Jenerik alan adı bulma yöntemini kavramak için öncellikle özelliklerini bilmek gerekmektedir. Özellikleri;

-Tek kelimeden oluşmalıdır.

-Akılda kalıcı olmalıdır yani yazılışı, söylenmesi kolay olmalı,

-Çoğul eki almayan bir kelime olmalıdır. Araba.com jeneriktir, arabalar.com jenerik değildir.

-Ek almayan çoğu özel isimler olabilir.  Örneğin; Almanya, Ali, Amerika, Kedi gibi.  

-Çoğul eki olmayan hayvan adları. Örneğin, kedi, köpek gibi. Köpek kelimesi Türkçe karakter içermektedir ve jeneriktir, kopek kelimesi de aynı şekildedir.

Jenerik alan adı seçiminde uzantı tercihi de çok önemlidir. En çok tercih edilen uzantılar sırasıyla; com, net, org,  ve biz dir. Bunun dışında da bir çok uzantı çeşitleri bulunmaktadır. Ama .com uzantısını tescil etmek daha avantajlıdır. Tescil etmek istediğiniz alan adını ilk olarak .com uzantısı ile sorgulatın ve boşta ise tescil işlemlerinize hemen başlayın.

Com uzantısı en çok bilinen ve yaygın olan uzantıdır ayrıca com uzantısı ilk çıkan uzantıdır. Günümüzde .com uzantısında jenerik isim bulmak gittikçe zorlanmıştır, çünkü bu isimlerin çoğu tescil edilmiştir. Sizde bu tarz isim sahibi olmak istiyosanız,  boşa düşen domainler listesini kontrol edip kendinize uygun domain sahibi olabilirsiniz. Almak istediğiniz isim tescil edilmiş ise o ismin whois bilgilerini kontrol ederek, daha önceden tescil edilen kişiye ulaşabilir teklifinizi ona sunar belirli bir fiyat karşılığında isim hakkı sahibi olabilirsiniz.  Eğer com uzantısı boşta değil ise ikinci tercih olara net uzantısını kullanabilirsiniz.