net Alan Adı


Alan adı uzantıları sitemizin kimliğini ortaya koymada ön plana çıkan en önemli unsurlardandır. Uzantıar türlerine göre site içeriği hakkında internet kullanıcısına ön bilgi vermektedir. Bu nedenle internet sitenizi açarken sitenizin içeriğine göre uzantı seçmenizde fayda bulunmaktadır. Bu çok elzem bir konu olmamakla birlikte eğer ciddi anlamda bir çalışma yapmayı planlıyorsanız bu konuya dikkat etmeniz önerilir. Bu nokta da ülkemizde en çok .com, .org ve net alan adı terci edilmektedir.

İnternet sitenize domain tescil ettirirken her hangi bir ücret ödemeden de net alan adı alabilirsiniz. Fakat bu uzantılar hem arama sayfalarında yer alabilmeniz, hem de kullanıcıların sitenize olan bakış açılarında olumlu iz bırakmanız açısından negatif bir etki yaratacaktır. Tabii bazı özel durumlar istisna olabilir.

net Alan Adı

Dünyada ve ülkemizde en çok tercih edilen alan adı uzantılarından biri de net alan adı uzantısıdır. Net alan adı uzantısı İngilizce'de "network" kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır ve, “ağ, şebeke” anlamına gelmektedir. Net uzantısı Internet altyapısı sağlayan firmalarının yanı sıra, bazı firmaların intranet siteleri için de tercih edilmektedir. Ayrıca çokça kullanılıyor olması nedeniyle karşılaşıldığında güven ve ciddiyet veren bir izlenim bırakmaktadır ve bu nedenle tercih edilme oranı oldukça yüksek görülmektedir. Dünya çapında herhangi bir kısıtlamaya tabii olmadan isteyen herkes tarafından net alan adı kullanılabilmektedir.

Bir net alan adı tescil ettirmek için yapılması gereken ekstra bir şey söz konusu değildir. Tüm alan adı tescil işlemlerinde olduğu gibi alan adı sorgulaması yaparak, sorgulama sonucunda net uzantısı uygun ise tescil işlemini hemen yaptırabilirsiniz.

İnternet siteleri içeriklerinin yanı sıra alan adları ve alan adı uzantıları ile de değer kazanır. Net uzantısı bu noktada en çok karşılaşılan uzantılardan biri olması nedeniyle bir çok avantaj sağlamaktadır. İnternet sitesi alan adı tescil ettirmeye karar verdiğinizde aşağıdaki alan adı uzantıları türlerini de inceledikten sonra net alan adı uzantısı da mutlaka değerlendirmeli ve net sorgulama yaparak alan adınızın uygunluğunu kontrol etmelisiniz.

Ülkemizde com, net, org, biz, info, xyz gibi en çok kullanılan alan adı uzantıları bulunmaktadır. Bu alan adı uzantıları dışında ülkemizde bir çok ücretli veya ücretsiz alan adı uzantıları kullanılabilmektedir. Ancak, geleceği olan ve dikkat çeken bir internet sitesi için net alan adı uzantılı sitelerin tercih edilmesi fayda sağlayacaktır.