Org Alan Adı


İnternet sitelerinin alan adları, kullanıcılara daha sitenin içerisine bakmadan site hakkında bir ön bilgi vermektedir. İnternet  siteleri için belirlenen isimler sitenin içeriğinde ne tarz yazı, resim, video v.b şeylerin olacağı ipucunu verirken, kurumsal, ticari işletme, dernek vb. organizasyonların da ismini site içerisindeki bilgilere bakmadan kullanıcılara yansıtmaktadırlar. İnternet sitelerinin uzantıları ise internet sitesinin türü hakkında bilgi vermektedir. Örneğin org alan adı uzantısı olan bir site ile karşılaştığımızda kar amacı gütmeyen bir örgüt veya organizasyona ait bir site olduğunu tahmin edebiliriz.

org alan adı

İngilizce'de “organization” kelimesinin kısaltması olan org uzantısı "örgüt, organizasyon" anlamına gelmektedir.  Kar amacı gütmeyen kuruluş, örgüt veya organizasyonların kullanımı için tasarlanan bu alan uzantısı, tescil işlemleri esnasında her hangi bir belge istenmemesi nedeniyle bir kısıtlama olmadan kullanılabilmektedir. Yani org satın al işlemi yapmak isteyen herkes, belirlediği, alan adı sorgulama ile kontrol ettikten sonra, org alan adı uzantısı uygun ise rahatlıkla tescil ettirebilir.

Ülkemizde en çok kullanılan alan adı uzantılarını ve anlamlarını incelersek:

  • com : İngilizce de " commercial" anlamına gelmektedir. Normalde ticari alan adı olarak üretilmiş olmasına rağmen günümüzde her tür site için kullanılmaya başlamıştır.
  • net : İngilizcede ağ uzantısı anlamına gelen "network" kelimesinden kısaltılmıştır.
  • org alan adı : "organization" kelimesinden gelen bu isim organizasyonlar için kullanılır.
  • biz:  İş, ticaret anlamına gelen bu uzantı  "business"  kelimesinden kısaltılmıştır.
  • info : Uzantısı bilgi anlamına gelmektedir. İngilizcede "information" kelimesinin kısaltılmışıdır.
  • pro : Profesyonel anlamına gelmektedir. İngilizcede professional" kelimesinin kısaltılmışıdır.
  • name : Gerçek isimler için bu uzantı kullanılmaktadır.
  • edu : Eğitim kurumları için türetilmiş bir alan adı uzantısıdır. "education" kelimesinin kısaltılmışıdır.
  • gov : Devlet kuruluşlarının alan adı uzantısıdır. "government" kelimesinin kısaltılmışıdır.

 

Eğer kar amacı gütmeyen bir internet sitesi açmak istiyorsanız, bir organizasyon veya dernek, birlik vb. örgüt için internet sitesi kurmak istiyorsanız org alan adı uzantılı site açmanız daha doğru olacaktır. Tescil ettirmek istediğiniz alan adına ait istediğiniz uzantı uygun değilse de veya özel tercihiniz doğrultusunda da.org uzantılı alan adını tercih edebilirsiniz. Bunun için alan adı sorgulaması yaptıktan sonra org alan adı eğer uygunsa tescil firmanızdan org satıl al işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz.