PageRank Sorgulama

Bir internet sitesinin amacı hedef kitlesine ulaşmak ve bu kitleyi mümkün olduğunca büyütmektir. Bunun için çeşitli göstergeler ve bu göstergeler ışığında yapılması gerekenler vardır. Bu konuda derin bir araştırma yapılmalı ve sitenizle ilgili eksiklerin tespit edilerek giderilmesi gerekmektedir. Bu göstergelerden biride pagerank sorgulama işlemidir. Pagerank nedir diye baktığımızda ise Google’nin internet sitelerine vermiş olduğu değeri gösteren 0 ile 10 arasında değişen değerdir. İnternet sitenize ait değeri pagerank sorgulama ile öğrenebilir ve pagerank analizi yapabilirsiniz.

Google’nin internet sitenize vermiş olduğu bu değer ne kadar yüksek ise arama motorlarında o denli üst sıralarda çıkarsınız. Google’nin internet sitelerine vermiş olduğu bu değeri belirlerken, internet sitesine başka bir internet sitesinden verilen linklere bakarak değerlendirme yapıyor. Örneğin bir  A sitesinden sizin sitenize link verildiyse, A sitesinin pagerank değeri ne kadar yüksekse sizin sitenizin değeriniz de o denli arttıracaktır. Belli bir değere ulaşmayan sitelerden, sizin sitenize gelen linkler değerinizin artmasında etkili olmayacaktır.

Pagerank SorgulamaPagerank Sorgulama

İnternet sitenize yönlendirilen linklerin yanı sıra, kullanıcıların sitenizde geçirdiği süre, sitenizdeki içeriklerin kalitesi ve özgünlüğü de pagerank değerini etkileyen faktörlerdendir. Google, pagerank değerlendirmesi yaparken ayrıca internet sitesinin alexa değerine de bakmaktadır.

Alexa, Amazon tarafından kurulan ve internet sitelerine gelen ziyaretçi sayısına göre internet sitesinin dünya ve bulunduğu ülke içerisindeki sıralamasını takip eden bir sistemdir. Alexa, internet sitesine gelen ziyaretçilerin nasıl geldiğini, yani arama motorları ile mi yoksa direkt olarak mı geldiklerini, sitede ne kadar kaldığını ve sitede kaç sayfayı ziyaret ettiği gibi bilgileri alexa değerlemesi yaparak internet sitesinin sırasını belirler. İnternet sitenizin alexa değerlemesi, pagerank analizi yapılırken kullanılmaktadır.

İnternet sitenize ait değeri, pagerank sorgulama sonucunda öğrenebilir, sonuç doğrultusunda yapılacak pagerank analizi ile internet sitenizin durumunu değerlendirerek, çalışmalarınıza yön verebilirsiniz.

Pagerank nedir

Yukarıda anlatıldığı gibi, Google’nin internet sitelerine vermiş olduğu değeri gösteren 0 ile 10 arasında değişen değerdir. Ancak bu kelime anlamından ziyade, internet sitenizin aramalarda üst sırada yer alması ve ziyaretçilerinizin artması için takip edilmesi ve önem verilmesi gereken bir değerdir.

Pagerank değerinizi yükseltmek için aşağıdaki önerileri göz önüne alabilirsiniz. Aslında bu maddeler sadece pagerank değer için değil, internet sitenizin tüm arama motorlarında, alexa değerlemesi işlemi ve diğer değerleme sistemlerinde ön plana çıkmanıza yardımcı olacaktır.

  • İlk ve en önemli konu internet sitenize pagerank değeri yüksek olan sitelerden link almaya çalışın.
  • Sitenizi günlük olarak güncelleyin ve sitenizde yayınladığınız yazıların özgün olmasına ve arama motorlarına uyumlu olmasına özen gösterin.
  • Sitenizdeki daha önce yazılan yazılarda ufak çaplıda olsa değişiklikler yaparak ön plana çıkmalarını ve mümkünse yorum almalarını sağlayın.
  • Yeni yazılarınızda önceki yazılarınıza link vererek, ziyaretçilerin sitenizde daha uzun kalmalarını sağlayın.
  • Google’de güncel olarak en çok hangi kelimelerin arandığını takip ederek yazılarınızda bu kelimeleri kullanmaya çalışın.
  • İnternet sitenizi arama motorları ile optimize edin.
  • İnternet sitenizde yayınlamış olduğunuz yazıların içerisine görseller ekleyin.

Sizde internet sitenize ait değeri pagerank sorgulama ile öğrenin ve pagerank analizi yapın.