Toplu Alan Adı Sorgulama

İnternet ağının hızla gelişmesi, domain ve hosting firmalarının vermiş olduğu hizmetlerin yaygınlaşması ve internet sitesi açmanın her geçen gün bir ihtiyaç, bir kazanç kapısı veya bir gereksinim olarak görülmesi gibi nedenlerle ve bu nedenlere eklenen alan adlarının ticari amaç için kullanmak üzere internet sitesi açılmasa da alan adı tescilinin Toplu Alan Adı Sorgulamayapılması, yeni bir internet sitesi açmak isteyen kişinin alan adı tercihinde zorlanmasına sebep olmaktadır. Bu noktada toplu alan adı sorgulama ekranı ize yardımcı olacaktır.

Bir internet sitesi sahibi olmanın ilk işlemi, internet sitenizin kimliğini oluşturacak olan ismini belirlemek ve bu ismi kendi adınıza tescil ettirmektir. Fakat, günlerdir aklınızda kurguladığınız, şeklini, içeriğini ve hatta ismini belirlediğiniz internet sitenizin alan adı sizden önce başkaları tarafından tescil edilmiş olabilmektedir. Bu durumda internet sitesi açmak isteyen kişiler, alan adı sorgulama ekranında defalarca yeni isimler denemekte ve uygun olan bir ismi seçmeye çalışmaktadır. Toplu alan adı sorgulama ile tescil etmek istediğiniz isimleri pratik ve kolay bir şekilde sorgulatabilirsiniz.

Toplu Alan Adı Sorgulama

Bilindiği üzere internet sitesi alan adları, ilk gelen ilk alır mantığı ile ilk talep eden kişinin üzerine tescil edilmektedir. Bu nedenle er hangi bir alan adını, her hangi bir uzantı ile (ülkemizde .tr uzantıları hariç) almanın bir kıstası bulunmamaktadır. İsteyen kişi, dilediği alan adını, dilediği uzantı ile birlikte alabileceği gibi dilediği kadar alan adını tescil ettirebilir.

Durum böyle olunca, uygun alan adı ismi bulmak için bazen defalarca deneme yapmamız gerekmektedir. İnternet sitesi için alan adı tescil ettirmek isteyen kişiler alan adı belirlerken alternatifleri de görmek ve en doğru alan adını seçebilmek için  çoklu alan adı sorgulama ekranından faydalanabilirler.

Çoklu alan adı sorgulama ekranına girmiş olduğunuz alan adı isimleri ve seçtiğiniz uzantılara ait uygunluk durumlarının hepsi birden karşınıza çıkacak ve böylece bir çok alternatif arasından istediğinizi seçebileceksiniz.

Eğer, yapmış olduğunuz toplu alan adı sorgulama sonucunda uygun alan adı ismi belirleyemediyseniz ve planladığınız isimden çok fazla ödün vermek istemiyorsanız, planladığınız isme ait whois sorgulaması yaparak, bu alan adının aktif olup olmadığını, tescil bitiş tarihini ve kimin adına kayıtlı olduğunu öğrenebilirsiniz. Toplu alan adı sorgulama sonucunda da eğer planlamış olduğunuz alan adı, aktif olarak kullanılmıyor ve tescil tarihinin bitmesine kısa bir süre kalmış ise tescil tarihinin bitmesini bekleyebilir veya sahibine ulaşarak haklarını size devretmesini talep edebilirsiniz.