Toplu Whois Sorgulama


Whois sorgulama bir internet sitesinin alan adının  kime ait olduğunu öğrenmek için yapılan, internet sitesinin alan adını tescil ettiren kişinin adını, iletişim bilgilerini, internet sitesi alan adının tescil başlangıç ve bitiş tarihlerini ve bunun yanı sıra alan adı ile ilgili diğer bilgileri öğrenmemizi sağlayan, toplu whois sorgulama çubuğu aracılığıyla rahatlıkla yapabileceğimiz bir sorgulamadır.

Bilindiği gibi alan adı tescil işlemleri, tescil firmaları aracılığı ile hiçbir belge istenmeden (.tr uzantılı alan adları hariç) ve internet üzerinden başvurularak yapılabilmektedir. Yine alan adı tescil işlemlerinde ilk gelen ilk alır sitemi uygulanmaktadır ve doğal olarak bir alan adı sadece bir kişi tarafından tescil ettirilmektedir. Eğer alan adını tescil ettiren kişi, tescil bitiş tarihinde tescilini yenilemezse o zaman diğer bir kişi tarafından tescil ettirilebilmektedir. Böyle bir durumda toplu whois sorgulama tescil sahibine ulaşmamız için bize yol gösteriyor.

Toplu Whois Sorgulama

Bir internet sitesi açarken, en kolay işlem olmasına rağmen en sıkıntılı atlatılan dönemdir alan adı seçimi. Çünkü, almak istediğiniz alan adı daha önce başkası tarafından tescil edilmiş olabiliyor ve planladığınız alan adını bu kez ufak değişiklikler ile tescil ettirmeye çalışıyorsunuz. Ancak, bu denemeler de bazen sonuç veremiyor. İnternet ağı o kadar genişledi ki, sizin düşündüğünüz alan adlarını, sizden önce aynı tür bir site açmak isteyen kişiler tescil ettirmiş olabiliyor, hatta benzer isimle site açılamasın diye bu benzer alan adlarını da kullanmasa dahi tescil ettirebiliyor.

Hatta, bazı kişiler alan adlarını kendilerine toplu whois sorgulama ile ulaşılması ve elindeki alan adının devrinin talep edilmesi için alan adlarını tescil ettirmektedir. Buradaki amaç tabii ki ticaret yapmak ve bu durumdan para kazanmaktır.

Sizde bir internet sitesi açmak istediniz ve yaptığınız toplu whois sorgulama işleminde belirlediğiniz alan adlarının uygun olmadığını, yani sizden önce bir başkası tarafından tescil edildiğini öğrendiyseniz toplu whois sorgulama ile sorgulamak istediğiniz alan adlarının aşağıdaki bilgilerine ulaşabilirsiniz.

  • Alan adını tescil edenin adı
  • Alan adını tescil edenin adresi
  • Geçerli bir telefon numarası veya e-posta adresi
  • Alan adı
  • Alan adının bağlı olduğu hosting bilgileri
  • Alan adını tescil başlangıç ve bitiş tarihleri
  • Alan adını tescil edenin iletişim bilgileri

 

Bu bilgiler doğrultusunda, belirlemiş olduğunuz alan adlarının aktif olarak kullanılıp kullanılmadığını tespit ettikten sonra, alan adı tescil bitiş tarihlerini görebilir ve tescil bitiş tarihlerini bekleyerek, tescili yenilenmeyenleri kendi adınıza tescil edebilirsiniz. Eğer alan adı aktif olarak kullanılıyorsa bu durumda yapılabilecek çok fazla bir şey yoktur.

Ancak, alan adlarının aktif olarak kullanılması veya tescil bitiş tarihine çok zaman olması durumunda alan adı sahibine ulaşarak haklarını size devretmesini talep edebilirsiniz. Burada alan adı sahibinin insiyatif alma ve dilerse size haklarını devretme olasılığı vardır. Bu durum alan adı sahibinin talep edeceği bedel konusunda özgür olması nedeniyle çok önerilmese de denenebilecek bir yoldur.

Eğer toplu whois sorgulama yapmak istiyorsanız, whois sorgulama ekranına, sorgulamasını yapmak istediğiniz alan adlarını yazarak ara tuşuna tıklamanız yeterli olacaktır. Alan adlarına ait bilgiler anında ekranınıza gelecektir.