Türkçe İsim Tescil

www.
Daha Fazla Göster

Günümüzde her gün kullanıcılar tarafından bir çok domain kayıt ediliyor. Com, net, org gibi domainler için firma seçimi ve isim hakkına karar verdikten sonra hemen kayıt ile işlem yapılabilir fakat  tr uzantılı alan adları için tescil işlemi evrak gerektirdiğinden dolayı başvuru süresi daha uzun süre almaktadır.


Tr uzantılı alan adlarıTr Uzantılı Alan Adları web sayfaları için eklenen ülke belirten uzantıdır. Com, net gibi uzantılar dünyada herhangi bir yeri temsil eder, fakat Tr uzantılı alan adları bir web sayfasının Türkiye’de olduğu hemen anlaşılmaktadır. Türkiye’de tr uzantılı alan adı tescili için birçok belge talep edilmektedir Tr Uzantılı Alan Adları kısa olmasından dolayı ziyaretçiye yazım konusunda kolaylık sağlayacaktır.

Alan adları 2 kısma ayrılmaktadır. Bunlar, gTLD(Generic Top Level Domain) ve ccTLD (Country Code Top Level Domain).  gTLD’ye örnek vermek gerekirsek, .com, .net, .info, .org gibi uzantılarıdır. ccTLD´ler ise .tr, .de, .us, .uk vb. uzantılardır. ccTLD´ler uzantıları ülkelerin kısaltmalarıdan oluşmaktadır.  Türkiye’nin uzantısı tr’dir. Tr uzantısı ticari firmalar,  gerçek ve tüzel şahıslar için gerekli evraklar ayarlanması durumunda tescil edilebilen uzantılardır. tr uzantılı alan adları için tescil edilen firma tarafından bir takım belgeler istenmektedir. Başvurularda, ad asoyad.com.tr alan adı için sadece kimlik istenmektedir onun dışındaki tüm tescil işlemleri için alan adı tahsis formu talep edilmektedir.

Tr Uzantılı Alan Adları Nelerdir?

com.tr, net.tr, web.tr, gen.tr, name.tr: Gerçek ve tüzel kişiler tescil edebilirler.

tv.tr: Televizyon sektöründe özel ve tüzel kişiler tescil edebilirler.

org.tr: Dernek, vakıf  ve kuruluşlar.

gov.tr: Türkiye Cumhuriyeti devlet kurum, kuruluşları.

bel.tr: İl, ilçe ve belediyeler.

pol.tr: Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Teşkilatı,

edu.tr: Yükseköğretim Kurulu tarafından onayı alınmış olan yüksek eğitim kurumları.

org.tr: Türkiye Cumhuriyeti devlet kurum ve kuruluşlar.

tel.tr: Telefon numarasına yönelik tescil edilir.

k12.tr: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış eğitim kurumları olan anaokulu, ilköğretim okulu, lise ve dengi okullar.

bbs.tr: Bilgisayarlı Bilgi Sistemi İngilizce adı ile Bulletin Board System hizmeti veren kurum ve kuruluşlar.

av.tr: Serbest avukatlar, avukatlar, hukuk büroları.

info.tr: Gerçek ve tüzel kişiler tescil edebilirler.

dr.tr: Doktorlar hastaneler gibi sağlık kuruluşları için.

mil.tr: Türk askeri kurum ve kuruluşlar.