Tüm Alan Adı Uzantıları


Tüm alan adı uzantıları sayı olarak oldukça fazladır. Hepsini yazmak mümkün olmadığı için bu alan adı uzantıları hakkında ayrıca bir araştırma yaparak neler olduğunu öğrenmek mümkündür. Ancak Türkiye'de özellikle kullanılan alan adlarının tüm alan adı uzantıları arasında sayı olarak daha az olduğunu belirtmemiz gerekir.

 Alan adı uzantıları olarak Türkiye'de com, gov, net, org ve biz gibi  özellikle kullanılan uzantılardır. Bu alan adlarına ayrıca tr uzantısı eklenmektedir. Tr uzantısına göre kullanıımı daha az  kullanılan diğer alan adı uzantıları içerik ve özellik olarak farklı web sitelerinde kullanılmaktadır. Bu web siteleri de sayı olarak yine fazla bir yer tutmamaktadır. Bunların hangileri olduğu konusunda da ayrıca araştırma yaparak tüm alan adı uzantıları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Tescil işlemi gerçekleştireceğiniz firmanın tüm alan adı uzantıları listesini incelerek kendinize uygun olan ismi tercih edebilirsiniz.

Alan Adı Uzantıları Nelerdir?

Tüm Alan Adı UzantılarıTüm alan adı uzantıları sayılarının çok fazla olduğunu belirtmiştik. Alan adı uzantıları nelerdir yazarak bu uzantıların tam listesini internet üzerinde faaliyet gösteren birçok bu hizmeti veren firmalardan öğrenebilirsiniz. Ancak özellikle Türkiye'de en çok kullanılan alan adı uzantıları nelerdir sorusuna kısmen cevap vermeye çalışacak olursak eğer Türkiye'den bu domaini kullanacak olanlar için yeterli bilgi vermiş olabiliriz. En çok kullanılanlar  com, .net, .org, .biz, .info, ve biz’dir. Bu uzantı isimlerini çoğaltmak mümkündür.

Bilindiği gibi alan  Türkiye’de domainin sonuna tr uzantısı eklenmektedir. Çok nadir olarak değişen bu uzantının yerine kullanılan uzantıların Türkiye'de fazla tercih edilmediği görülmektedir. Bunun nedeni ise tr uzantısı dışında uzantıların Türkiye'deki ziyaretçiler tarafından tercih edilmemesi ve bu uzantıya sahip sitelerin daha fazla ziyaret edilmesidir. 

Tr uzantısından önce gelen ve domain uzantısı olarak adlandırılan uzantılar ise Türkiye'de önemli bir kullanım sıklığına sahiptir. Hemen hemen birçok ziyaretçinin bir noktaya kadar fikir sahibi olduğu bu uzantıların her biri sitelerin kullanım ve kurulum amaçlarını da ifade edecek bir nitelik kazanmış uzantılardır. Bunlara en iyi örnek olarak org, net, com edi, gov gibi uzantıları verebiliriz. Bu uzantılar dışında Türkiye'de kullanılan domain uzantıları olmakla birlikte çok fazla tercih edilmemektedir.

Yukarıda saydığımız tüm alan adı uzantıları ise Türkiye'de birçok site tarafından tercih edilmektedir. Kurumsal firmaların faaliyetleri ile ilgili olarak tercih etmek zorunda oldukları uzantılar en çok bilinen uzantılardır.