Türkçe İsim Tescil


Bir internet sitesinin en önemli unsuru sitenin ismidir. Kullanılan ismin sitenin içeriğini yansıtması ve akılda kalıcı olması için isim seçimine dikkat dilmelidir. Önceleri, alfabemizde bulunan “ö,ç,ş,ı,ğ,ü” harflerini kullanarak Türkçe karakterli alan adı alınamaması bu noktada zorlayıcı bir etkendi. Ancak, artık Uluslararasılaştırılmış Alan Adları’nın (IDN) yeni nesil tarayıcılar tarafından desteklenmesi sayesinde Türkçe İsim Tescil işlemi yapılabilmektedir.

Türkçe İsim Tescil

Alan Adlarında standart olarak kullanılan a-z, A-Z, 0-9 ve '-' karakterleri arasında Türkçe karakterler olan “ö,ç,ş,ı,ğ,ü” kullanılamamaktaydı ve bu karakterlerin yerine noktasız halleri tercih edilmekteydi. Ama artık günümüzde aşağıda yazılan uzantılarla birlikte Türkçe karakterli alan adı  tescil edilmeye başlanmıştır. Yani sitelerinizin isimlerini seçerken orijinal ismi ile kullanabileceksiniz.Türkçe karakter alan adı  tescil edilebilecek bazı uzantılar; com, net, com.tr, net.tr, org.tr, av.tr, bel.tr, biz.tr, gen.tr, gov.tr, k12.tr, name.tr, pol.tr, web.tr.

Türkçe karakterli alan adları tescil edilebilir duruma geldikten sonra Türkçe isim tescil işlemine olan ilgi gittikçe artmaktadır. Türkçe karakterli alan adları diğer alan adları arasında bir fark bulunmamaktadır. 1 ve 10 yıl arasında, diğer tescil işlemlerinde olduğu gibi,Türkçe İsim Tescil etme hakkınız bulunuyor.

Türkçe İsim Tescil işleminde yapmanız gereken tek farklı işlem, Türkçe isim tescil ettirdiğiniz alan adını IDN çevirici ile ASCII kodlarına çevirmek ve sitenizi DNS sunucularına kayıt ederken bu kodları kullanarak kayıt ettirmenizdir.

Alan adları genel olarak iki ana gruba ayrılmaktadır. Bunlardan ilki olan Uluslararası domainlerdir. Eğer başvurduğunuz isim bir başkası tarafından alınmış ise ya başka bir isimle sitenizi açmanız gerekmektedir ya da ismi tescil ettiren kişiye ulaşarak o kişiden site ismini satın alacaksınız.

İkinci grup ise Coğrafi veya Yerli Domainlerdir. Bu alan adlarına tescil edildikleri ülkenin uzantısı eklenmektedir. Ülkemizde tescil edilen bu alan adlarına .tr’dir.Belgeli veya belgesiz olarak tescil edilebilen bu alan adlarından eğer  com.tr alan adı alma işlemi yapmak istiyorsanız bazı belgeler talep edilmektedir.

Türkçe isim tescil etmek için ana sayfada yer alan alan adı sorgulama kısmından istediğiniz ismin müsaitlik durumunu sorgulayabilirsiniz.