Whois Sorgulama

www.

Whois, yeni bir domain tescil ederken sizden isim, soyisim, adres bilgisi ve e-mail gibi iletişim bilgileri istenilmektedir. Tüm bu bilgilerin tutulduğu alana whois denir. İster şahıs olarak isterseniz de kurumsal olarak bir alan adı tescil ettiğinizde tüm bu bilgileri doğru ve eksiksiz olarak girmelisiniz. Who is TR alanı ile bir domain sahibine daima en hızlı yoldan ulaşılması hedeflenmektedir. Ulusal yayın organı olan ICANN kurallarına göre yeni bir alan adı tescil edilirken whois bilgilerinin doğru olarak girildiği varsayılmaktadır. Eksik yada hatalı bilgi girişi alan adınızı kaybetmenize neden olabilir.

WhoisWhois sorgulama yaptığınızda domain sahibine ait iletişim bilgilerinin haricinde tescil edilmiş olan alan adının ilk tescil tarihi, son güncellenme tarihi, tescil bitim süresi gibi bilgilerini yanı sıra bağlı olduğunu sunucun NS bilgileri de görebilirsiniz.

Who is sorgulaması her zaman bir web site yetkilisine ulaşmak için en hızlı ve pratik çözümlerin başında gelmektedir. Web sitenizin iletişim bölümü çalışmıyor yada web sitenize anlık bir durumdan dolayı erişim sağlanamıyor olabilir. Herhangi bir sebep ile size ulaşmak isteyen kişiler yada kurumlar whois tr sorgulaması ile iletişim bilgilerinize hızlı bir şekilde erişim sağlamış olacaktır.

Gizli Whois Sorgulama

Tescil ettiğiniz alan adı özel bir proje olabilir yada herhangi bir sebep ile iletişim bilgilerinizi göstermek istemiyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda doğru ve tek yapmanız gereken Turkticaret.Net ‘in size sunduğunu gizli whois servisini kullanmaktadır. Bilgilerinizi gizlemek için hatalı yada yanlış iletişim bilgisi vermeniz ICANN kurallarına aykırı olacaktır. Bu da alan adınızı kaybetmenize dahi neden olabilir. Turkticaret.Net ‘in gizli who is tr servisi ile kurallar doğrultusunda iletişim bilgileriniz gizlenmektedir. Alan adınızı tescil ederken whois bilgilerinizi gizlemeyi düşünseniz dahi bilgilerinizi her zaman doğru olarak girmelisiniz.

Whois gizleme işleminizi dilerseniz tek bir domain, dilerseniz de tüm domainleriniz için yapabilirsiniz. Bilgilerinizi gizlediğiniz alan adınız için sorgulama yapıldığında farklı isim ve iletişim bilgileri gözükecektir. Bunu gizli whois servisini kullanarak yaptığınızdan dolayı ICANN tarafından herhangi bir problem yaşama durumunda kalmayacaksınız.